transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| esmargeno esmargenes esmargena esmargenem esmargeneu esmargenen | esmargenava esmargenaves esmargenava esmargenàvem esmargenàveu esmargenaven | esmargení esmargenares esmargenà esmargenàrem esmargenàreu esmargenaren | esmargenaré esmargenaràs esmargenarà esmargenarem esmargenareu esmargenaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| esmargenaria esmargenaries esmargenaria esmargenaríem esmargenaríeu esmargenarien | esmargeni esmargenis esmargeni esmargenem esmargeneu esmargenin | esmargenés esmargenessis esmargenés esmargenéssim esmargenéssiu esmargenessin | esmargena esmargeni esmargenem esmargeneu esmargenin | ||
| Infinitiu | esmargenar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | esmargenant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana