pronominal; transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| escruixeixo escruixeixes escruixeix escruixim escruixiu escruixeixen | escruixia escruixies escruixia escruixíem escruixíeu escruixien | escruixí escruixires escruixí escruixírem escruixíreu escruixiren | escruixiré escruixiràs escruixirà escruixirem escruixireu escruixiran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| escruixiria escruixiries escruixiria escruixiríem escruixiríeu escruixirien | escruixeixi escruixeixis escruixeixi escruixim escruixiu escruixeixin | escruixís escruixissis escruixís escruixíssim escruixíssiu escruixissin | escruixeix escruixeixi escruixim escruixiu escruixeixin | ||
| Infinitiu | escruixir | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | escruixint | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: servir
forma nominal : escruiximent
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana