pronominal; transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| empolsimo empolsimes empolsima empolsimem empolsimeu empolsimen | empolsimava empolsimaves empolsimava empolsimàvem empolsimàveu empolsimaven | empolsimí empolsimares empolsimà empolsimàrem empolsimàreu empolsimaren | empolsimaré empolsimaràs empolsimarà empolsimarem empolsimareu empolsimaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| empolsimaria empolsimaries empolsimaria empolsimaríem empolsimaríeu empolsimarien | empolsimi empolsimis empolsimi empolsimem empolsimeu empolsimin | empolsimés empolsimessis empolsimés empolsiméssim empolsiméssiu empolsimessin | empolsima empolsimi empolsimem empolsimeu empolsimin | ||
| Infinitiu | empolsimar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | empolsimant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana