transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| travesso travesses travessa travessem travesseu travessen | travessava travessaves travessava travessàvem travessàveu travessaven | travessí travessares travessà travessàrem travessàreu travessaren | travessaré travessaràs travessarà travessarem travessareu travessaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| travessaria travessaries travessaria travessaríem travessaríeu travessarien | travessi travessis travessi travessem travesseu travessin | travessés travessessis travessés travesséssim travesséssiu travessessin | travessa travessi travessem travesseu travessin | ||
| Infinitiu | travessar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | travessant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
forma nominal : travessada
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana