pronominal; transitiu; intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| crio cries cria criem crieu crien | criava criaves criava criàvem criàveu criaven | crií criares crià criàrem criàreu criaren | criaré criaràs criarà criarem criareu criaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| criaria criaries criaria criaríem criaríeu criarien | criï criïs criï criem crieu criïn | criés criessis criés criéssim criéssiu criessin | cria criï criem crieu criïn | ||
| Infinitiu | criar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | criant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: apariar
forma nominal : criança
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana