pronominal; transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| embelleixo embelleixes embelleix embellim embelliu embelleixen | embellia embellies embellia embellíem embellíeu embellien | embellí embellires embellí embellírem embellíreu embelliren | embelliré embelliràs embellirà embellirem embellireu embelliran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| embelliria embelliries embelliria embelliríem embelliríeu embellirien | embelleixi embelleixis embelleixi embellim embelliu embelleixin | embellís embellissis embellís embellíssim embellíssiu embellissin | embelleix embelleixi embellim embelliu embelleixin | ||
| Infinitiu | embellir | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | embellint | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: servir
forma nominal : embelliment
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana