transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| congrenyo congrenyes congrenya congrenyem congrenyeu congrenyen | congrenyava congrenyaves congrenyava congrenyàvem congrenyàveu congrenyaven | congrenyí congrenyares congrenyà congrenyàrem congrenyàreu congrenyaren | congrenyaré congrenyaràs congrenyarà congrenyarem congrenyareu congrenyaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| congrenyaria congrenyaries congrenyaria congrenyaríem congrenyaríeu congrenyarien | congrenyi congrenyis congrenyi congrenyem congrenyeu congrenyin | congrenyés congrenyessis congrenyés congrenyéssim congrenyéssiu congrenyessin | congrenya congrenyi congrenyem congrenyeu congrenyin | ||
| Infinitiu | congrenyar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | congrenyant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
forma nominal : congrenyament
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana