transitiu; intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| confereixo confereixes confereix conferim conferiu confereixen | conferia conferies conferia conferíem conferíeu conferien | conferí conferires conferí conferírem conferíreu conferiren | conferiré conferiràs conferirà conferirem conferireu conferiran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| conferiria conferiries conferiria conferiríem conferiríeu conferirien | confereixi confereixis confereixi conferim conferiu confereixin | conferís conferissis conferís conferíssim conferíssiu conferissin | confereix confereixi conferim conferiu confereixin | ||
| Infinitiu | conferir | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | conferint | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: servir
forma nominal : conferiment, col·lació
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana