pronominal; transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| comprimeixo comprimeixes comprimeix comprimim comprimiu comprimeixen | comprimia comprimies comprimia comprimíem comprimíeu comprimien | comprimí comprimires comprimí comprimírem comprimíreu comprimiren | comprimiré comprimiràs comprimirà comprimirem comprimireu comprimiran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| comprimiria comprimiries comprimiria comprimiríem comprimiríeu comprimirien | comprimeixi comprimeixis comprimeixi comprimim comprimiu comprimeixin | comprimís comprimissis comprimís comprimíssim comprimíssiu comprimissin | comprimeix comprimeixi comprimim comprimiu comprimeixin | ||
| Infinitiu | comprimir | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | comprimint | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: servir
forma nominal : compressió
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana