transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| eixermo eixermes eixerma eixermem eixermeu eixermen | eixermava eixermaves eixermava eixermàvem eixermàveu eixermaven | eixermí eixermares eixermà eixermàrem eixermàreu eixermaren | eixermaré eixermaràs eixermarà eixermarem eixermareu eixermaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| eixermaria eixermaries eixermaria eixermaríem eixermaríeu eixermarien | eixermi eixermis eixermi eixermem eixermeu eixermin | eixermés eixermessis eixermés eixerméssim eixerméssiu eixermessin | eixerma eixermi eixermem eixermeu eixermin | ||
| Infinitiu | eixermar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | eixermant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana