transitiu; intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| murmuro murmures murmura murmurem murmureu murmuren | murmurava murmuraves murmurava murmuràvem murmuràveu murmuraven | murmurí murmurares murmurà murmuràrem murmuràreu murmuraren | murmuraré murmuraràs murmurarà murmurarem murmurareu murmuraran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| murmuraria murmuraries murmuraria murmuraríem murmuraríeu murmurarien | murmuri murmuris murmuri murmurem murmureu murmurin | murmurés murmuressis murmurés murmuréssim murmuréssiu murmuressin | murmura murmuri murmurem murmureu murmurin | ||
| Infinitiu | murmurar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | murmurant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
forma nominal : murmuració
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana